Ako dlho trvá rekonštrukcia bytu? Ovplyvňujú ju najmä tieto faktory

Ak sa chystáte renovovať svoje bývanie, pripraviť sa treba na viacero povinností a aktivít. Všetky z nich zaberajú určitý čas, s ktorým by ste mali vopred počítať. Ako dlho trvá rekonštrukcia bytu, ktoré faktory ju vedia predĺžiť a skrátiť?

Na úvod je potrebné poznamenať, že na otázku „Ako dlho trvá rekonštrukcia bytu“ neexistuje jednoznačná odpoveď. Všetko závisí od vašich požiadaviek a možností. Keď plánujete len premaľovať steny a vykonať pár estetických úprav, možno vám zaberie len deň alebo dva. Naopak, pokiaľ chcete kompletne zrenovovať interiér vrátane inštalácií, rekonštrukcia môže trvať pokojne aj dlhšie ako týždeň.

Ako dlho trva rekonstrukcia

Základom je dôsledné plánovanie

Existuje jediný spôsob, ako zistiť, koľko času zaberie rekonštrukcia vášho bytu. Je ním dôsledné plánovanie. To vždy zverte do rúk skúseným profesionálom, ktorí majú v tejto oblasti dlhoročné skúsenosti. Tí vám s veľkou presnosťou povedia, ako dlho bude celá renovácia trvať.

Ktoré práce sa budú vykonávať?

Dĺžku trvania rekonštrukcie do veľkej miery ovplyvňujú vykonávané práce. Počítať treba s vypratávaním a búraním, murovaním nových priečok, montážou sadrokartónov, stierkovaním, úpravou alebo výmenou inštalácií, montážou podláh, výmenou okien či dverí, maľovaním a osadením nábytku.
Nezabúdajte: Pri rekonštrukcii bytu je potrebné zabezpečiť odvoz odpadu. Na to myslite vopred. S veľkou pravdepodobnosťou sa totiž nezaobídete bez veľkého vozidla, do ktorého zmestíte aj rozmernejšie kusy starého nábytku či stavebného materiálu.

Veľkosť nehnuteľnosti

Na to, ako dlho bude trvať rekonštrukcia vášho bytu, vplýva aj jeho veľkosť. Pokiaľ máte 5-izbový mezonet a plánujete ho kompletne zrenovovať, všetky práce pravdepodobne zaberú viac ako týždeň. Naopak, malú garsónku viete premeniť na nepoznanie aj v priebehu niekoľkých dní.

Ako bude vyzerať váš nový byt?

Čím lepšie máte naplánovanú dispozíciu vášho nového bývania, tým kratšie bude trvať celá rekonštrukcia. Najväčším problémom je, pokiaľ sami neviete, čo chcete. V takom prípade zrejme budete jednotlivé veci dolaďovať za pochodu, čo rozhodne nie je efektívne. Kvôli tomu sa dokáže celá renovácia výrazne predĺžiť a predražiť.

Praktický tip: Pokiaľ chcete, aby rekonštrukcia vášho bytu trvala čo najkratšie, majte pripravený presný plán, kde budú umiestnené jednotlivé kusy nábytku a ako bude interiér vyzerať. Vyhnete sa tak zbytočným nedorozumeniam.

Príprava materiálu a vybavenia

Pred začatím rekonštrukčných prác sa uistite, že všetok nábytok je pripravený na sklade. To isté platí aj o oknách, dverách či stavebných materiáloch. Keď počas renovácie zistíte, že niektoré veci ešte nedorazili a musíte na ne čakať, zbytočne si spôsobíte problémy a dôjde k predĺženiu celého procesu.

Administratívne povinnosti

V neposlednom rade, s rekonštrukciou nehnuteľnosti sú spojené aj určité administratívne povinnosti. Napríklad, ak chcete búrať niektoré priečky, budete potrebovať stavebné povolenie. Myslite na to, že stavebný úrad má 30 dní na jeho vydanie. S rekonštrukciou nemôžete začať skôr, než ho dostanete.

Kto bude realizovať rekonštrukciu?

Na rýchlosť rekonštrukcie do významnej miery vplýva to, kto ju vlastne realizuje. Rozhodnúť sa môžete pre jedno z 2 najčastejších riešení.

Svojpomocná rekonštrukcia

Obvykle trvá najdlhšie. Keď si domácnosť prerábate sami, zrejme vám to zaberie viac ako týždeň. Ak nemáte dostatok skúseností, môžete sa dopustiť rôznych chýb, ktorých odstraňovanie taktiež pohltí nejaký čas.

Tiež myslite na to, že pravdepodobne sami nezvládnete celú rekonštrukciu bytu. Na niektoré úkony, napríklad, vodoinštalácie, elektroinštalácie či montáž okien, si budete musieť najať odborníkov. Tí majú častokrát na niekoľko týždňov dopredu úplne plné kapacity, preto ich treba dohodnúť s predstihom. Musíte ich správne zladiť, aby všetky práce prebehli hladko. Plánovanie a organizovanie vám zaberie dosť času.

Rekonštrukcia od profesionálov

Časovo efektívnejším riešením je rekonštrukcia bytu od profesionálnej spoločnosti. Tá sa postará o celý proces, takže vy nemusíte nič riešiť. Zabezpečí odborníkov na jednotlivé činnosti a vzájomne ich zladí, aby renovácia prebehla čo najefektívnejšie.

Avšak, pri výbere firmy na rekonštrukciu bytu si dávajte pozor. Na trhu pôsobia aj rôzne začínajúce spoločnosti, ktoré nemajú dostatok skúseností. Teda, častokrát nevedia presne odhadnúť jednotlivé práce a nemajú vybudované tak dobré kontakty. Kvôli tomu sa môže rekonštrukcia nečakane predĺžiť alebo skomplikovať.

Ako dlho trvá rekonštrukcia bytu od STUBAU?

Pokiaľ sa rozhodnete pre rekonštrukciu bytu od STUBAU, máte istotu, že bude realizovaná v čo najkratšom možnom čase. Zároveň však budú dodržané tie najprísnejšie požiadavky na kvalitu práce. V našom tíme máme odborníkov na jednotlivé oblasti s dlhoročnými skúsenosťami. Na trhu pôsobíme už od roku 2014 a úspešne sme zrekonštruovali stovky bytov rôznych veľkostí.

Ako dlho trvá rekonštrukcia bytu, pokiaľ ju zveríte do našich rúk? Všetko závisí od vašich individuálnych požiadaviek. Na začiatku spolupráce vždy vykonáme detailnú obhliadku priestoru a vy nám poviete, čo konkrétne plánujete zmeniť. Na základe týchto informácií vypracujeme cenovú ponuku, v rámci ktorej odhadneme čas trvania a náklady. Vy tak vopred viete, čo vás čaká. Dbáme na presné dodržiavanie stanovených termínov.

Máte aj vy záujem o rekonštrukciu bytu, ktorá splní všetky vaše predstavy? Neváhajte nás kontaktovať.