Koľko stojí rekonštrukcia bytu a ako pri nej môžete ušetriť?

Ak plánujete renováciu bývania, treba počítať s tým, že vás čaká pomerne veľká investícia. Koľko stojí rekonštrukcia bytu, čo dokáže zvýšiť a naopak znížiť vaše náklady? Prinášame vám niekoľko cenných tipov, ktoré sa oplatí poznať.

Pokiaľ sa 10 rôznych odborníkov opýtate, koľko stojí rekonštrukcia bytu, pravdepodobne vám ani jeden nepovie rovnakú sumu. Respektíve, len málokto si trúfne odhadnúť, aký rozpočet bude potrebný. Totižto, myslieť treba na množstvo faktorov, ktoré vedia navýšiť cenu o stovky, neraz tisícky eur.

KOľko stojí rekonštrukcia bytu

Čo ovplyvňuje, koľko stojí rekonštrukcia bytu?

Azda najvýznamnejším aspektom, ktorý ovplyvňuje cenu za rekonštrukciu, je jej rozsah. Samozrejme, ak budete renovovať 4-izbový byt, zaplatíte viac, ako keby ste rekonštruovali malú garsónku. Do hry vstupuje tiež to, ako veľmi pôjdete do hĺbky. Chcete len maľovať steny a nahradiť niektoré kusy nábytku? Alebo budete aj meniť inštalácie a kompletne renovovať kúpeľne?

Kvalita použitých materiálov

Cena rekonštrukcie je do veľkej miery predurčená aj používanými materiálmi. Ak sa rozhodnete pre najlacnejšie alternatívy – sadrokartóny, drevotriesky či jednoduchšie kachličky, zaplatíte menej, ako keby ste využívali mramor či vysokokvalitný drevený masív.

Nezabúdajte: Pri výbere materiálov sa nepozerajte len na cenu, vždy si ju dajte do pomeru s kvalitou a predpokladanou životnosťou. Keď využijete super-lacné materiály, síce ušetríte niekoľko stoviek či tisícok eur, avšak ich životnosť bude významne nižšia a môžu sa objavovať rôzne problémy. V konečnom dôsledku tak veľmi neušetríte.

Nábytok a spotrebiče

Vaše náklady ovplyvňujú nielen stavebné materiály, ale aj investície do nových nábytkov a spotrebičov. Aj v tomto prípade platí, že uprednostnenie kvality sa vám z dlhodobého hľadiska rozhodne vyplatí.
Vezmime si napríklad chladničku. Pokiaľ sa rozhodnete pre lacný model, pravdepodobne bude hlučný a neefektívny. Teda, bude vás stáť viac na nákladoch za energie. Naopak, drahšia značková chladnička poteší minimálnou spotrebou, vysokým výkonom, nízkou hlučnosťou a možno aj nejakými inteligentnými funkciami, ktoré významne spríjemnia váš život.

Kvalita práce

Náklady na rekonštrukciu dokážete znížiť aj tým, že si niektoré veci spravíte sami, prípadne s pomocou kamarátov. V takom prípade však musíte počítať s vašou vlastnou časovou investíciou. Rozhodnúť sa môžete tiež pre využitie lacnejších robotníkov.

Ako to už ale býva, nízka cena obvykle odráža aj nižšiu kvalitu. Opäť tak platí, že na prvý pohľad síce trochu ušetríte, no pravdepodobne sa skôr začnú objavovať rôzne problémy. Ich odstraňovanie vás bude stáť ďalšiu námahu a peniaze, takže nakoniec možno zaplatíte viac, ako keby ste hneď využili služby profesionálov.

Tak koľko stojí rekonštrukcia bytu?

Vo všeobecnosti možno povedať, že cena za rekonštrukciu 3-izbového bytu s plochou 70 metrov štvorcových sa pohybuje v priemere v sume okolo cca 20 000 €. Samozrejme, môže byť aj vyššia, pokiaľ sa rozhodnete pre drahšie materiály a spotrebiče. Je len na vás, ako si vyskladáte svoje budúce bývanie.

S rekonštrukciou zbytočne nečakajte

Nepochybne ste aj vy postrehli, že ceny materiálov aj ľudskej práce pomerne citeľne stúpajú, aj v dôsledku vysokej inflácie. Vo všeobecnosti tak platí, že ak uvažujete nad rekonštrukciou bytu a máte pripravený dostatočný rozpočet, zbytočne s ňou nečakajte. O pár mesiacov či rokov bude s najväčšou pravdepodobnosťou o niekoľko stoviek eur drahšia.

Zapamätajte si: S rekonštrukciou zbytočne nečakajte, no zároveň sa príliš neponáhľajte. Vždy si všetko starostlivo naplánujte vopred. Ak s prácami začnete prirýchlo a nebudete mať rozmyslené všetky detaily, celý proces sa môže zbytočne predražiť a predĺžiť.

Rekonštrukcia od firmy verzus nezávislých robotníkov

Ak rekonštrukciu bytu vykonáte sčasti svojpomocne a sčasti ju zveríte do rúk samostatným živnostníkom – murárom, vodoinštalatérom či odborníkom na elektroinštalácie, môžete mierne ušetriť na práci. Avšak, budete mať viac starostí s organizovaním jednotlivých ľudí, dohadovaním vhodných časov a podobne. Plus, častokrát nezískate tak dobrú cenovú ponuku na materiál.

Rekonštrukcia od skúsenej firmy

Pokiaľ celú rekonštrukciu bytu necháte na skúsenú firmu, napríklad, STUBAU, získate viacero výhod. V prvom rade, celý proces zabezpečíme za vás. V našom tíme máme odborníkov na jednotlivé oblasti rekonštrukcie, takže si nemusíte lámať hlavu s ich zháňaním a organizovaním prác.

Keďže na trhu pôsobíme už od roku 2014, máme vybudované dobré vzťahy s rôznymi dodávateľmi. Vieme vám tak zabezpečiť stavebný materiál a nové vybavenie do domácnosti za zvýhodnené ceny. Vďaka tomu ušetríte aj niekoľko stoviek eur v porovnaní so svojpomocným nakupovaním jednotlivých vecí.

Tip: Aj pri sťahovaní do vášho novo zrekonštruovaného bytu si môžete ušetriť čas a námahu, ak ho necháte na profesionálov. Sťahovanie v Bratislave, ako aj v iných mestách či obciach, zabezpečujú spoľahlivé sťahovacie firmy.

Koľko bude stáť rekonštrukcia vášho bytu?

Odhadnúť cenu za renováciu vášho konkrétneho bývania nie je možné na diaľku. Ak vás zaujíma, koľko bude stáť rekonštrukcia bytu, stačí nás kontaktovať a využiť bezplatnú obhliadku. Naši odborníci detailne skontrolujú váš byt, vypočujú si vaše predstavy a následne navrhnú ideálny postup, ktorý bude časovo aj finančne najvýhodnejší.

Na základe našich dlhoročných skúseností dokážeme presne odhadnúť, koľko približne bude rekonštrukcia vašej nehnuteľnosti stáť. Minimalizujeme tak riziko, že sa nepredvídateľne navýšia náklady počas samotných prác a vy budete riešiť problém, kde rýchlo zohnať chýbajúce financie. V prípade záujmu o naše služby nás neváhajte kontaktovať.