Rekonštrukcia panelového bytu: S čím všetkým treba počítať?

Máte pocit, že váš starší byt si už vyžaduje renováciu, aby ste sa v ňom opäť cítili skvele? Rekonštrukcia panelového bytu je skvelým riešením, ako oživiť svoje bývanie a prispôsobiť si ho novým požiadavkám. Ktoré veci by ste si však mali zvážiť pred tým, než sa do nej pustíte? Základom každej rekonštrukcie panelového bytu je plánovanie. Nikdy sa do nej nepúšťajte takpovediac „po hlave“, bez podrobného zváženia všetkých aspektov. Premyslite si, ktoré konkrétne veci by ste chceli prerobiť a ako by mal vyzerať váš nový byt. Na základe týchto prvotných predstáv si vytvorte náčrt, ktorý môžete odprezentovať architektovi.

rekonštrukcia panelového bytu

Využite služby architekta

Mnohí majitelia bytov si načrtnú na papier novú dispozíciu a bez toho, aby ju prediskutovali s architektom, sa hneď púšťajú do rekonštrukcie. To však môže byť veľká chyba. Pokiaľ nie ste odborník na dizajn interiérov, pravdepodobne pri návrhu nezvážite všetky detaily. Následne vás v novom byte budú zbytočne trápiť rôzne problémy.

Architekt vám pomôže vaše predstavy doladiť tak, aby bol výsledný byt elegantný, no zároveň funkčný. Všetko bude mať svoje miesto a zo svojho priestoru vyťažíte maximum.
Zapamätajte si: Vďaka návrhu od skúseného architekta získate aj pomerne presný odhad o cene rekonštrukcie, vrátane nového nábytku a ďalších doplnkov. Vopred tak viete, s čím môžete počítať a neprekvapia vás nečakané výdavky.

Nezabúdajte na zákonné povinnosti

Ak plánujete v rámci rekonštrukcie vykonávať väčšie zásahy do stien, napríklad, búrať niektoré priečky, budete potrebovať stavebné povolenie. Až potom môžete začať s jednotlivými prácami.
Pred väčšou rekonštrukciou si nechajte vypracovať stavebný posudok. Na základe neho budete vedieť, ktoré steny sú nosné a nesmú sa búrať a naopak, ktoré viete odstrániť.

Ktoré činnosti sa vykonávajú v rámci rekonštrukcie?

Keď máte vybavenú všetku administratívu, prichádza rad na samotné konštrukčné práce. V tomto smere počítajte hneď s niekoľkými vecami, ktorým je potrebné venovať pozornosť.

Búracie práce

Základom rekonštrukcie je vypratanie zariadenia domácnosti, vrátane veľkých skríň, postelí a podobne. Ak si ich plánujete ponechať aj v zrekonštruovanom byte, musíte si nájsť miesto, kde ich dočasne uskladníte. Naopak, pokiaľ sa ich chcete zbaviť, je nutné zabezpečiť odvoz odpadu.
Búracie práce by mali byť prevádzané odborníkmi. Neodporúčame ich vykonávať svojpomocne. Nielenže sa viete vážne zraniť, ale môžete si spôsobiť aj veľké škody na majetku.

Murárske práce a montáž sadrokartónu

Keď je byt „oholený“ od zariadenia a steny sú vybúrané, prichádzajú na rad murárske práce. Vybudujú sa nové steny, upravia sa búrané úseky a interiér sa celkovo doladí tak, aby spĺňal všetky vaše požiadavky.

Moderným trendom je nahrádzanie klasických murovaných stien sadrokartónmi. Tie na prvý pohľad vyzerajú ako štandardná stena, avšak sú neporovnateľne lacnejšie a ich montáž je pomerne jednoduchá. Používajú sa nielen na realizáciu stien, ale napríklad aj na znižovanie stropov.

Stierky a omietky

Keď sú nové steny pripravené, prichádza rad na ich uhladenie do takmer finálnej podoby. Nanášajú sa stierky a omietky. Buď hladké, alebo moderné s 3D efektom. Výber je v dnešnej dobe skutočne široký.

Montáž kúrenia

Mnohí majitelia chcú v rámci rekonštrukcie panelového bytu inštalovať podlahové kúrenie, ktoré prináša množstvo benefitov. Či už po stránke komfortu alebo prevádzkových nákladov.

Pokiaľ sa rozhodnete pre elektrické podlahové kúrenie, pod podlahy je nutné na izolácie umiestniť vykurovacie rohože. V prípade teplovodného kúrenia sa musia v podlahe viesť tenké rúrky, v ktorých prúdi zohriata tekutina. Súčasťou montáže kúrenia je aj inštalácia radiátorov či kotlov.

Inštalačné práce

V mnohých starých bytoch je vhodné vymeniť elektroinštaláciu. Tá možno často iskrí a pravidelne spôsobuje vyhadzovanie poistiek. Takéto staré kabeláže sú neraz príčinou požiaru. Ich nahradenie novými je preto veľmi rozumný krok. Pri rekonštrukcii elektroinštalácie sa častokrát inštalujú nové zásuvky.

Pozornosť je obvykle nutné venovať aj vodoinštaláciám. A to najmä v prípade, že rekonštruujete kúpeľne, meníte polohu umývačky riadu či práčky. Odborník musí jednotlivé potrubia vyviesť zo stien v miestach, kde ich potrebujete. Vďaka výmene vodovodných a odpadových potrubí znížite riziko únikov vody.

Podlahy a obklady

Keď sú všetky inštalačné práce hotové, prichádza rad na montáž podláh a obkladov. V tomto smere si môžete vyberať z mnohých typov a farieb, ktoré vám odporučí architekt.

Výmena okien a dverí

Okná sú častokrát príčinou významných únikov tepla, preto je dobré vymeniť ich za nové. To isté platí aj o dverách. V starých bytoch sa neraz využívajú jednoduché vchodové dvere, ktoré zlodeji dokážu prelomiť jedným silnejším kopnutím. Zainvestujte preto do kvalitných, bezpečnostných.

Maľovanie, osadenie sanity a nábytku

V rámci dokončovacích prác sa inštaluje sanita do kúpeľne, maľujú sa steny a jednotlivé kusy nábytku sú montované na svoje miesta. Váš nový byt tak naberá vysnené kontúry.

Nezabúdajte: Po vykonaní rekonštrukcie je potrebné zabezpečiť odvoz stavebného odpadu a všetkých nepoužitých zvyškov.

Rekonštrukcia panelového bytu bez starostí

Rekonštrukcia panelového bytu pozostáva z mnohých činností. Pokiaľ nechcete strácať čas zdĺhavým zháňaním odborníkov na jednotlivé práce, môžete sa obrátiť na nás. Zabezpečíme kompletnú rekonštrukciu bytu od A po Z. Vy tak nemáte žiadne zbytočné starosti, už sa len nasťahujete do svojho nového domova presne podľa vašich predstáv.