Akú farbu na stenu do obývačky? Zvážte tieto možnosti.

Chystáte sa rekonštruovať vašu domácnosť, prípadne zariaďovať novostavbu? Jednou z najdôležitejších úloh je správne zvoliť a skombinovať farby v interiéri. Špeciálnu pozornosť venujte najmä obývacej miestnosti, v ktorej budete pravdepodobne tráviť veľa času a hostiť návštevy. Pýtate sa, akú farbu na stenu do obývačky? Prinášame vám niekoľko praktických tipov, ktoré vám uľahčia výber toho najlepšieho odtieňa do vášho interiéru.

Akú farbu na stenu do obývačky?

Farbu vyberajte podľa viacerých faktorov

Farba stien dokáže častokrát doslova zázraky. Môže opticky zväčšovať či zmenšovať priestor, vplývať na psychiku človeka a dodávať interiéru chladný či teplý nádych. Práve preto treba pri výbere odtieňa do vašej obývačky zvážiť nasledujúce veci.

Najlepšie farby do malej obývačky

Pokiaľ máte menší panelový byt a chceli by ste obývačku opticky zväčšiť, vyhýbajte sa príliš tmavým odtieňom. Perfektnou voľbou môže byť napríklad biela, ktorá má schopnosť presvetliť priestor a vzbudiť v človeku pocit vzdušnosti. Jej výhodou je tiež skutočnosť, že sa dá jednoducho doladiť prakticky s akoukoľvek sekundárnou farbou.

Výbornou alternatívou bielej môže byť tiež jemná béžová, žltá, ružová či oranžová. Tieto odtiene sa dnes tešia veľkej popularite.

Ideálne farby na zútulnenie veľkého priestoru

Ak máte pocit, že obývačka vo vašej domácnosti je príliš rozmerná a chceli by ste ju trochu zútulniť, siahnite po sýtejších tmavších odtieňoch. Pýtate sa, akú farbu na stenu do obývačky s veľkým pôdorysom? Výbornou voľbou môže byť hnedá, sivá, modrá či zelená. Nič však nepokazíte ani zemitejšími odtieňmi žltej či oranžovej.

Teplé alebo chladné odtiene?

Keď máte v obývačke počas dňa dostatok prirodzeného slnečného svetla, je len na vás, či sa rozhodnete pre chladnejšie alebo teplejšie odtiene. O niečo menej možností máte, ak je vaša obývačka orientovaná na sever a počas dňa do nej nesvieti slnko. V takom prípade je lepšie zvoliť svetlejšie teplé odtiene – žltú, oranžovú, ružovú či jemnú červenú.

Chladné farby (modrá, zelená či sivá) by mohli spôsobiť, že sa v obývačke jednoducho nebudete cítiť komfortne a útulne.

Praktický tip: Pokiaľ plánujete steny obývačky namaľovať červenou alebo oranžovou farbou, snažte sa vyhnúť príliš jasným odtieňom. Tie môžu pôsobiť rušivo a hrozí, že v obývačke sa kvôli nim nebude cítiť pohodlne.

Riaďte sa pravidlom 60-30-10

Interiéroví dizajnéri sa pri výbere farieb do obývačky riadia pravidlom 60-30-10. To vyjadruje, ako by v miestnosti mali byť zastúpené primárne, sekundárne a doplnkové farby.

Pri voľbe primárnej farby, ktorá tvorí 60 % miestnosti (steny, strop či podlahy), sa riaďte vyššie spomínanými pravidlami. Sekundárna farba tvoriaca 30 % miestnosti by nemala byť kontrastná ku dominantnej. Ideálne je, ak na ňu prirodzene nadväzuje. Môže ísť napríklad o drevený nábytok, ktorý má podobný odtieň ako podlaha či steny.

Zvyšných 10 % je len na vašej kreativite. Ak máte steny s nábytkom ladené do konzervatívnych farieb, architekti odporúčajú zvoliť výraznejšie doplnky – obrazy, vankúše či iné dekorácie. Tie perfektne oživia interiér a dodajú mu výnimočnú emóciu.

Naša rada: Moderným trendom sú pastelové primárne a sekundárne farby. Tie dodávajú interiéru útulnosť a zároveň sa dajú ľahko navzájom kombinovať.

Akú farbu na stenu do obývačky? Toto sú moderné trendy.

Keď už máte zvolené farebné kombinácie, prichádza rad na výber samotnej farby. V tomto smere sa oplatí zvážiť viacero moderných riešení.

Benátsky štuk pre milovníkov exkluzivity

Rozmýšľate, akú farbu na stenu do obývačky, keď chcete svojej domácnosti dodať luxusný nádych? Ideálnou voľbou môže byť práve benátsky štuk. Ide o špecifický typ vápennej omietky s prímesou mramorového prachu, ktorý má charakteristickú štruktúru s mramorovým efektom.

Kvalitne aplikovaný benátsky štuk vydrží bez straty svojich pôvodných vlastností zdobiť vašu obývačku aj niekoľko desiatok rokov. Nie je náchylný na plesnivenie, dá sa umývať vodou a nanášať ho viete aj na sadrokartónové steny.

Umývateľné farby na stenu

Pokiaľ vám záleží na maximálnej možnej praktickosti, skvelou voľbou môžu byť umývateľné farby na stenu. Ako už napovedá ich názov, vďaka špecifickému povrchu sa dajú ľahko umývať mokrou handrou, prípadne saponátom. To ocení každý rodič malého dieťaťa, ktoré s obľubou kreslí po stenách.

Tapety na stenu do obývačky

V aktuálnej dobe sa veľkej obľube teší aj lepenie tapiet. Vďaka nim steny v obývačke veľmi rýchlo a jednoducho zmeníte na nepoznanie.

Moderné tapety na stenu nie sú náchylné na vznik plesní či ľahké poškodenie. Dokonca, niektoré z nich sa dajú aj ľahko umývať vodou. Nalepiť ich viete na všetky steny v obývačke, prípadne len na niektoré z nich. K dispozícii sú jednofarebné tapety, ale aj tapety s rôznymi zaujímavými motívmi či imitáciami materiálov.

Maľovanie nechajte na odborníkov

Kvalitná farba vydrží zdobiť steny vo vašej obývačke aj niekoľko desiatok rokov. Aby však skutočne vynikla, musí byť správne aplikovaná. Pokiaľ s maľovaním stien nemáte dostatok skúseností a chcete, aby bolo vykonané na 100 %, zverte ho do rúk odborníkom.

Keď sa pri rekonštrukcii alebo zariaďovaní vášho nového bývania rozhodnete spolupracovať s nami, máte istotu, že steny vo vašej obývačke budú doslova žiariť krásou. Stačí si vybrať, akú farbu na stenu do obývačky a naši skúsení maliari premenia váš sen na realitu. V prípade záujmu o naše služby nás neváhajte kontaktovať.